Sünnet mevsimi başladı!

Türk kültüründe sünnet hem dini, hem de geleneksel bir görev olarak görülmektedir. Dolayısıyla Türkiye'de sünnet düğünü yaygın ve eğlenceli bir gelenektir.

4.7.2014

İlkbaharın gelmesi ile sünnet sezonuda başlamış sayılır. Sünnet tarihleri belirlenir, sünnet hazırlıkları başlar, davetiyeler, sünnet şekerleri ve diğer tüm hazırlıklar için start verilir. En az evlilik düğünü kadar önemlidir sünnet düğünleri.

Türkiye'de oldukça yaygın olan sünnet düğünleri genellikle yaz aylarında yapılır. Sünnet düğünlerinde yemek verilmesi adettendir. Adetlerimiz gereği sünnet çocuğu özel bir kıyafet ile gelen misafirleri karşılar.

Sünnet eğlencesi sadece çocuklar için düzenlenmektedir. Sünnet çocuğu kardeşleri, akraba çocukları ve tüm arkadaşları ile birlikte hokkabazın, palyaçonun, Karagöz Hacıvat gösterileri, pamuk şekercinin ve eğlendiren diğer animasyon ekibinin eğlencesi ile çocuklar için yapılan organizasyonda eğlenir.

Osmanlı Dönemi'nde İstanbul'da At Meydanı'nda düzenlenen sünnet düğünlerinde de çeşitli eğlenceler tertip edilirdi. Bu sünnet düğünlerinde milli oyunlar oynanır, sanatkarlar kendi hünerlerini sergilerlerdi. Şehzadelerin ve diğer ileri gelen ailelerin çocuklarının sünnet düğüncelerinde son derece parlak şenlikler yapılır ve bu şenlikler günlerce devam ederdi.

Sünnet yemeği, düğünlerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Sünnet konvoyu da düğünlerin en öenmli parçalarından birisidir. Sünnet konvoyu düğün alayı gibidir. Sünnet çocuğu için özel bir araç ayarlanır ve bu sünnet arabası özenle süslenir. Çiçekler ve balonlar ile çocukların hoşuna gidecek bir hale getirilir. Köy yerlerinde at ile, at arabası ile ve fayton ile çocuk gezdirilirken. Günümüzde genelde üstü açık araçlar veya özel kıralanmış lüks otomobiller ile gezdirilir. Sünnet konvoyu tüm eş, dost ve akrabaların araçlarının sünnet arabasını takip edip ilçede dolaşmasıyla renkli bir görüntü sağlanır. Sünnet eğlencesi de sünnet düğünlerinin vazgeçilmezleri arasındadır. Sünnet olan çocuğu gezdirmek de sünnet düğünü adetlerinden birisidir. İstabul'daki minik kardeşlerimiz için eğlenceli bir rota hazırladık:

Oyuncak Müzesi

23 Nisan 2005 yılında şair Snay Akın tarafından kurulan Oyuncak Müzesi, oyuncak tarihinin en değerleri eserlerini içinde barındırmaktadır. İstanbul Oyuncak Müzesi ile birlikte Avrupa ülkelerinde büyük öneme sahip olan oyuncak müzeleri konusunda ülkemizdeki boşluk tamamlanmış ve İstanbul Oyuncak Müzesi dünyadaki örnekleri arasında önemli bir yere sahip olmuştur.

Vialand ve Canlı Müze

Dünyada ve Türkiye’de bir tema parkı, AVM ve gösteri merkeziyle birleştiren ilk alışveriş, eğlence ve yaşam kompleksi olan VIALAND, 26 Mayıs 2013’te ziyaretçilerine kapılarını açtı. VIALAND'in içerisinde bulunan Calı Müze de sanat ve eğlenceyi buluşturan bir mekan. Yeni bir sanat dalı olan ve 3 boyutlu resim, video ve enstalasyonlardan oluşan Canlı Müze’nin çok özel çalışmaları Türkiye’de ilk defa VIALAND AVM’de.

Sultanahmet’te gezi

Sünnet olan çocukları Sultanahmet'te geziye çıkarmak adettendir. Osmanlı Dönemi'nde de şehzadelerin dillere destan sünnet şölenleri, Sultanahmet'te yer alan At Meydanı'nda yapılırdı.

Ve tatlı son: dondurma!

Güzel bir gezinin ardından, dondurma ile sünnet çocuğuna tatlı bir son yaşatabilirsiniz. Bunun için iyi bir dondurmacıya gitmeniz yeterli. Örneğin, Moda Ali Dondurmacısı. 1969'dan beri Moda'nın vazgeçilmez dondurmacısı. Meşhur Dondurmacı Ali Usta, dondurmalarında gerçek meyveler kullanıyor.  

Haydi bakalım, oldu da bitti maşallah!

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X