Tapas aşkı Que Tal Tapas & Bar’da!

İspanyolların atıştırmalık alışkanlığı tapası İstanbul'da yiyebileceğiniz restaurant Que Tal Tapas & Bar'ı keşfe çıkmaya ne dersiniz.

26.12.2016

Hızlı akan şehir İstanbul’a tapas yakışır, dedik ve sizin için gece dışarı çıkarken uğrak noktanız olacak bir mekan keşfettik.

İstiklal Caddesi’nin sonunda Tünel’i geçince sağ tarafta kalan Que Tal, İstanbul’un en iyi tapas barlarından… Gece dışarı çıkacaksınız ama çok vaktiniz yok, hemen bir şey atıştırıp sonrada eğlenmeye gitmek istiyorsanız işte Que Tal tam size göre…

Que Tal Tapas’ın hem işletmecisi hem de sahibi olan Burcu Hanım uzun yıllar İspanya’da yaşamış ve oranın kültürünü severek İstanbul’a getirmiş bir lezzet sever. Her daim yeni şeyler denemeyi seven Burcu Hanım, İspanya mutfağına merak sardıktan sonra bunu neden İstanbul’da bir tapas bar açarak taçlandırmayayım demiş ve Que Tal'i açmış. Uzun bir süredir Taksim, Şişhane’de yer alan mekana adını veren İspanya’nın en ünlü atıştırmalığı olan tapas olmuş. Tapas lezzetinin çıkış hikayesi de oldukça ilginç. İspanya'nın güneybatısında yer alan Kadis bölgesi iklim özelliği olarak sıcak bir şehir, o dönemler sıcaktan dolayı sinek ve toz şarapların üzerine gelir, içine düşermiş. Bunu önlemek amacı ile o dönemlerde şarapların üzerine ekmek kapatmaya başlamışlar. Belli süreden sonra krala sunulan şaraplar, kuru ekmekle gitmesin diye üzerine özel soslar eklenmiş ve günümüzün tapas kültürü ortaya çıkmış. Tapas, İspanyolca kapaklar anlamına geliyor.

Türk mutfağı, meze kültürüne benzeyen tapas kültürünün mezeden tek farkı yeme şekli. Meze; rakıya ve sohbete eşlik eder. Uzun uzun sohbetler eşliğinde yenir. Uzun masalar kurulur, lezzetli mezeler dost muhabeti ile yenir. Tapas ise ayakta ve daha hızlı yenir. Genel olarak iş çıkışı bir içki ya da eğlence öncesi tercih edilir.

Bu yüzden çok zengin bir menüye sahip değildir. Que Tal menüsü de küçük ama doyurucu atıştırmalıklarla dolu. Menüde; sıcak tapas, soğuk tapas, ana yemek ve tatlı yer alıyor. 

Tapas çeşitlerinde; soğuklarda önerimiz farklı dip sos çeşitlerini deneyebileceğiniz Soğuk Tapas Tabağı,  avokado, domates ve yoğurt sos ile servis edilen Peynirli Nachos muhakkak denemenizi tavsiye ederiz. Soğuk mezelerde ise Fırında Karidesli Humus, Mücver Topları, Bacalao Adobado, Pulpo A La Gallega meze çeşitlerini deneyimleyebilirsiniz.

İspanya mutfağının gözdesi Paella ve Sangria Que Tal Tapas'da!

İspanya mutfağını deneyimlemeye geldiğinizde yemeden mekandan çıkmamanız gereken lezzet “Paella”. Paella’nın da çıkış hikayesi oldukça ilginç. İspanyol erkeklerin nadir mutfağa girdiği zamanda çıkmış Paella. Hafta sonu mutfağa giren erkekler evde bulduğu her şeyi pirince ekleyerek bir yemek üretir. Bu yemeğe de Paella ismini verirler.

İspanyol mutfağından yemekler kadar içeceklerde oldukça önemli Que Tal Tapas & Bar’da zengin bir içecek menüsüne sahip. Başlıca denemeniz gerekenler Cava şarabı ve Sangria.

Ulaşım

Adres:Bedrettin, Şişhane Cd. No:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212 ) 244 4140

 

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X