Topkapı Sarayı'ndan, "Türk Kahvesinin 500 Yıllık Öyküsü" sergisi

Kahvenin 500 yıllık öyküsünü gözler önüne sermek amacıyla kahve ve kahve kültürüne ait yüzlerce eseri bir araya getiren Topkapı Sarayı Müzesi, "bir taşım keyif - Türk kahvesinin 500 yıllık öyküsü" sergisini sanatseverler buluşturuyor.

12.2.2015

Osmanlı topraklarında başlayıp dünyanın öteki ucuna yayılan 500 yıllık bir serüven… Küçük kırmızı bir meyvenin çekirdeğinden dünyanın dört bir yanına yayılan birbirinden farklı sosyokültürel ortamlar…

Topkapı Sarayı Müzesi ile Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği; kahvenin 500 yıllık öyküsünü gözler önüne sermek amacıyla kahve ve kahve kültürüne ait eserleri bir araya getirdi. Başta Topkapı Sarayı Müzesi koleksiyonları olmak üzere pek çok müze, özel müze, kütüphane ve koleksiyonlardan seçilen eserlerden oluşan “bir taşım keyif – Türk kahvesinin 500 yıllık öyküsü” sergisi; kahvenin Osmanlı kültürü içinde oluşturduğu özgün seremoniyi ortaya çıkardı.

türk kahvesi

Tarihi, kültürel ve sosyal öğeleriyle kamuoyuna sunulacak sergi; kahve bitkisinin botanik özellikleri, dünyadaki yayılımı ve pişirme teknikleriyle birlikte, Osmanlı topraklarında yarattığı sosyal ortama, keyif ve ikram kültürüne, 16.yüzyıldan 20.yüzyıla kadar eserler ve resimler üzerinden tanıklık edecek. “bir taşım keyif – Türk kahvesinin 500 yıllık öyküsü” sergisi sanat ve kahveseverle buluşacak.

“bir taşım keyif – Türk kahvesinin 500 yıllık öyküsü”  sergisi 21 Şubat - 15 Haziran tarihleri arasında Topkapı Sarayı Müzesi'nde gezilebilir. 


Bu kahve kokulu sergi öncesi ya da sonrası lezzetli kahveler içmek isterseniz İstanbul'da muhakkak kahve içilmesi gereken mekanlar yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. 

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X