Topkapı ve Ayasofya Arasında Soğukçeşme Sokağı

Çiçeklerle bezeli tarihi konakların yer aldığı sokakta gezinirken keşke burada yaşasaydım diyebilirsiniz…

13.2.2017

Yaseminli Ev, Hanımelili Ev, Güllü Konak, Mor Salkımlı Ev… Bir zamanlar Topkapı Sarayı ve Ayasofya’nın üst düzey personelinin yaşadığı konaklar ve çiçek bahçesi gibi bir sokak…

Soğukçeşme Sokağı'nın geçmişi 8. yüzyıla kadar dayanıyor. Sokak, ismini 1800 yılında yapılmış bir çeşmeden almış. Roma İmparatorluğu'ndan kalma bir sarnıç, su depoları ve eski İstanbul evlerinin de yer aldığı Soğukçeşme Sokağı, tarihi bölgenin karakteriyle de eşsiz bir uyum içinde.

Topkapı Sarayı’na komşu olan Soğukçeşme Sokağı’nda gezinti yaparken, keşke burada yaşayabilseydim gibi bir isteğe kapılabilirsiniz. Geçici bir süre de olsa böyle bir şansınız var. Zira 1980'lerde ciddi bir yenileme çalışmasından geçen evler, pansiyon olarak hizmet veriyor.

SogukCesme Sokağı

Geleneksel Türk mimarisinin bir örneği olan evlerin dekorasyonunda ise 19. yüzyıl üslubu göze çarpıyor. Kadife perdeler, konsollar, büyük aynalar göze ilk çarpan detaylar arasında.

İstanbul Kitaplığı

Soğukçeşme Sokağı'nda yer alan bir diğer önemli yapı ise İstanbul Kitaplığı. Kütüphane, geçtiğimiz yıllarda yitirdiğimiz, İstanbul'un birçok sokağı ve bölgesi için önemli ve anlamlı projelere imza atmış olan, İstanbul aşığı Çelik Gülersoy tarafından kuruldu. 1990 yıllında kapılarını ziyaretçilere açan kütüphanede, İstanbul hakkında 10 bini aşkın nadir kitap yer alıyor. İstanbul'un köklü tarihinin tüm tanıklarına rastlayabileceğiniz bu kütüphanede, tarihi bir mekânda kitap okumanın tadına varabilirsiniz.

Telefon: +90 212 512 57 30

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X