Türk sinemasına adanmış 60 yıl

“Bir Set Amiri’nin Gözünden Türk Sineması” Studios Çukurcuma’da açıldı. Yeşilcam'ın unutulmaz Godzilla lakaplı Selahattin Geçgel’in 60 yıl boyunca biriktirdiği tüm anıları bu sergide

16.10.2014

677 film, 60 yıl Türk Sineması'na bir set amirinin gözünden bakıyoruz. 

Türk Sineması'nın bugüne kadar hiç görülmeyen kareleri ve birçok önemli eserin sergilendiği “Bir Set Amiri’nin Gözünden Türk Sineması” basının ve ünlülerin yoğun ilgisi ile Studios Çukurcuma’da açıldı.

Godzilla lakaplı Selahattin Geçgel’in 60 yıl boyunca biriktirdiği tüm anılarını, kendi icadı olan sis makinasını, set arkası fotoğraflarını bunların yanı sıra "Susuz Yaz" da kullanılan balta, Yılmaz Güney'in sette unuttuğu sigara ve Godzilla’ya bir Metin Erksan armağını olan Deniz Gezmiş’in avukatlarının hazırlamış olduğu “Görüşme Talebi Dilekçesi” gibi birçok önemli eserin sergilendiği “Bir Set Amiri’nin Gözünden Türk Sineması” Studios Çukurcuma’da açıldı.

Türk Sineması'nın Godzilla Selahattin'i! 

29 Eylül 2014, Pazartesi günü saat 20.00’de kapılarını açan sergiye Bedri Baykam, Oktay Kaynarca, Hababam Sınıfı oyuncularından; Ahmet Arıman, Tuncay Akca, Teoman Ayik, Cafer Dere, Ercan Gezmiş, Mehmet Çatay, İrfan Erol, Tekgül Gözalan Tayfun Akalın yanı sıra oyuncu Metin Akdülger, oyuncu Veysel Diker, oyuncu Mustafa Uzunyılmaz, oyuncu Eylül Öztürk, şarkıcı Soner Sarıkabadayı ve yine müzik dünyasının genç yeteneklerinden Kıvılcım Ural ve daha bir çok ünlü isim katıldı.

Selahattin Geçgel sinema kariyerine ilk Atlas Sineması'nda gazoz satıcılığı yaparak başlar. Çalışma hayatında makinistliğe merak salar ve film makinesini kullanmayı öğrenir. Bir gün makinistin rahatsızlanması sonucu onun yerine filmi çalıştırır ve hayatının dönüm noktasına yolculuğa çıkar. Makinistliğini yaptığı filmin izliyicileri arasında Metin Erksan vardır ve Selahattin Geçgel'e yanında setlerde çalışmayı teklif eder. Bundan sonrası sinemada 60 yıllık bir serüven...

Selahattin Bey'e Neden Godzilla? dediklerini soruyoruz. Şöyle anlatıyor hikâyesini: "Sene 1961, yine Metin Erksan'ın çektiği bir filmin setindeydik. Filmin adı Mahalle Arkadaşları. Film için kullanılan araba dar bir yere girdi kimse de çıkartamadı. Ben hariç. Tuttuğum gibi araba girdiği yerden çıktı. O sıralar pek meşhur olan Japon yapımı bir film vardı: 'Godzilla'. Ondan mülhem arabayı kaldırınca herkes bana Selahattin Godzilla gibi adamsın. dedi. O gün bugündür bana ismimle hitap edeni hatırlamam."

Godzilla Selahattin'in set amiriliğini yanı sıra sinemaya oldukça fazla katkısı olmuştır. İlk sis makinesini tasarlayan, filmlerin manşet alanlarında dönene gazetelerin çekimi için özel bir tabure tasarlayan Sellahattin Geçgel'in bu özel tasarımlarıda sergi kapsamında Studios Çukurcuma'da sergileniyor. 

Sergi kapsamında Yeşilcam'dan günümüze kalan set arkası hatıraları, günümüze gelmiş hayatını kaybetmiş ünlü sinema yıldızlarının fotoğraf arşivleriyle dolu sergi Türk Sineması'nın nerden nereye geldiğinin kanıtı.

Duygusal anların da yaşandığı “Bir Set Amiri’nin Gözünden Türk Sineması” sergisinin açılışında, misafirlerden birinin “sizinle tanışmak çok büyük bir şeref” sözüne karşılık, Godzilla “kızım bizim zamanımızda imkanlar çok azdı, şimdiki imkanlar olsa biz uzaya çıkardık” diyerek kendine ait olan eski bir sözüne tekrar göndermede bulundu.

“Bir Set Amiri’nin Gözünden Türk Sineması”, 2 ay boyunca Studios Çukurcuma’da ziyaret edilebilecek. Sergiyi Ekim ayının sonuna kadar gezebilirsiniz.

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X