Türkiye’nin sanat etkinliği Contemporary Istanbul başlıyor

12-15 Kasım tarihlerinde 10. kez gerçekleşecek olan Contemporary Istanbul, İstanbul’u geniş bir sanat izleyicisi kitlesinin odak noktası yapacak.

12.11.2015

Çağdaş sanatın en iyi örneklerini sanatseverlerle buluşturan Contemporary Istanbul, bu sene de Akbank’ın katkılarıyla 12-15 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda sanatseverlerle buluşacak. 10. yılını kutlayan Contemporary İstanbul’a bu yıl, 24 ülkeden 102 galeri ve 700’den fazla sanatçı katılacak.
Dünyadan ve Türkiye’den en iyi çağdaş sanat eserlerini sanatseverlerle buluşturan Contemporary Istanbul, 10. yılında da Akbank Sanat ana sponsorluğunda kapılarını açmaya hazırlanıyor. Ferko bu yıl “ortak sponsor” olarak fuarda yerini alıyor. Farklı bakış açısıyla, çarpıcı, yenilikçi ve öncü projelerini seçkin zevklere sunan Ferko, 4 yıl boyunca Türkiye’nin en büyük sanat etkinliklerinden Contemporary Istanbul’un ortak sponsorluğunu sürdürecek. İlk senesi 2006’da, 40 ulusal ve 9 uluslararası olmak üzere 49 galeri ile yola çıkan Contemporary Istanbul, 10. yılını kutlarken 24 ülkeden 102 galeriye ev sahipliği yapıyor. 

Dünyanın sayılı çağdaş sanat etkinliklerinden biri olan Contemporary Istanbul’un bu yılki en dikkat çeken bölümleri; yeni medya sanatının nabzının tutulacağı Plugin, çağdaş İran sanatı örneklerinin sergileneceği Contemporary Tehran ile Uzakdoğu’nun özgün ve çağdaş sanat eserlerinin yer alacağı Australia China Art Foundation olacak.

Contemporary Istanbul'da sizi neler bekliyor?

Belgesel: İstanbul'un Sanat Sahnesinden Anlık Manzaralar

12 Kasım/ Saat: 18:30 – 19:00

Yönetmenliğini Cengiz Tanç'un üstlendiği tutunmanın zor olduğu bir zeminde, dört genç sanatçı üzerinden İstanbul’daki sanat dünyasını okumaya çalışan belgesel, İstanbul’da çalışmalarını sürdüren Gizem Aksu, Hacer Kıroğlu, Furkan Nuka Birgün ve Kathryn Hamilton’ın üretimleri sırasında günlük yaşamlarına konuk oluyor. Sanat dünyasından önemli isimlerin röportajlarının da bulunduğu çalışma, Red Bull Media House tarafından Case Productions ile hayata geçirildi. 

Günümüzde İran Sanatı

14 Kasım / Saat: 11:30 – 12:30

Contemporary Istanbul, her sene önemli bir sanat metropolünün tanıtıldığı bölümde yeni bir ‘Focus’ açılışını yapıyor. Oturuma katılacak konuşmacılar ve sanat uzmanları, modern ve çağdaş İran sanatı ile Tahran'daki güncel sanat ortamı üzerine bir konuşma gerçekleştirecek.

Meydan Okuyanlara: Yeni Medya Sanatı Kürasyonu ve Koleksiyonerliği

14 Kasım / Saat: 15:20 – 16:20 

Yeni medya sanatı, çağdaş sanata benzemesine rağmen çeşitli farklara sahiptir. Bir sanat nesnesinden çok etkileşim, hesaplama, süreç ve işleme tabi tutma ile ilgilenir. Bu anlamda sanat dünyasının sergileme, muhafaza etme, koleksiyonerlik ve kürasyona dair geleneksel yöntemlerine cesur bir şekilde meydan okur. Koleksiyonerlerin, küratörlerin ve araştırmacıların geniş bilgi ve deneyimini yansıttıkları konuşmalar, aynı zamanda sanat işlerinin yorumlanması, mübadelesi ve yayılması ile ilgili yeni yaklaşımların da geliştirilmesine yol açıyor. Bu panel, yeni medya sanatının koleksiyonerliği ve kürasyonuna dair zorluk olarak değerlendirilen hususları meydan okunacak ve keşfedilecek anlar olarak görüyor. 

Sanatçı Söyleyişisi: Fotoğrafçılar Orhan Cem Çetin ve Cemil Batur Gökçeer, Refik Akyüz İle Konuşuyor

14 Kasım/ Saat: 18:00 – 19:00

Bu oturumda iki başarılı çağdaş fotoğraf sanatçısının eserlerini ortaya çıkartırken fotoğrafa biçimsel ve kavramsal yaklaşımları incelenecek. Konuşmada, Gökçeer’in fotoğraf fonksiyonu üzerine yaptığı araştırmaya ve Çetin’in fotoğraf imajlarını inşa ederken felsefi ve psikolojik referansları kullanışı tartışılacak. Çağdaş fotoğraf sanatı konusunda Türkiye'nin önde gelen uzmanlarından Refik Akyüz’ün moderatörlüğünü yapacağı oturumda, sanatçı işlerinin yanı sıra fotoğrafın günümüzdeki konumu da ele alınacak.

# Plugin Talks

Yer: Plugin Forum, Lütfi Kırdar Rumeli Salonu A1 Katı

Tarih: 13-14-15 Kasım 2015

Saat: 17:30-19:00

Plugin Yeni Medya Bölümü’nde bu yıl X-CHANGE temasından yola çıkan sıkı bir konuşma programı var! Oyun, bilim, teknoloji, ticaret, tasarım ve sanatın birbiriyle kesiştiği noktalarda üretim yapan çeşitli aktörler, ilgilendikleri konular hakkında hem birbirleriyle ve hem de izleyiciler ile sohbet edecek, bugüne kadar kazandıkları bilgi ve deneyimleri paylaşacak.
Ücretsiz olarak düzenlenen Plugin Talks programı, herkesin katılımına açık.

Konuşmalar yalnızca Türkçe olacak ve simultane çeviri olmayacak.

Plugin Talks programına buradan ulaşabilirsiniz.


Ziyaret Saatleri
12-15 Kasım 2015   11:00 - 20:00

Giriş Fiyatları
Tam bilet    25 TL
Öğrenciler   15 TL

Fuar hakkında detaylı bilgi için 212 244 71 71 numarayı arayabilirisiniz.


Ulaşım

Adres: Lütfi Kırdar Kongre Salonu /Şişli, İstanbul, Turkey

Telefon: +90 (212) 373 99 00

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X