Uluslararası KısaKes Film Festivali sinemaseverlerle buluşuyor

Dünyadaki öğrenciler için, öğrenciler tarafından yaratılan festival, eylül ayında sinemaseverleri 101 ülkeden 1470 film arasından seçilen genç yönetmenler İstanbul’da buluşturuyor.

27.9.2016

KısaKes Kısa Film Festivali dünyanın dört bir yanındaki genç sanatçılar için yine genç sanatçı ve sanatseverler tarafından organize edilen; gençlerin problemlerini, zevklerini, umutlarını, hayallerini,geleceğe dair endişe ve planlarını; kısacası kendi dünyalarını sinemanın ortak diliyle anlatabildikleri ilk ve tek kısa film festivalidir.

27 - 30 Eylül 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Uluslararası KısaKes Film Festivali'nin Ünivizyon 2016 ayağı programında 101 ülkeden 1470 film arasından seçilen genç yönetmenler İstanbul’da Ortaköy buluşacak. 

Festivalde; sinemaseverler hem bu yönetmenlerin filminden oluşan özel yarışma seçkisini, hem de dünya çapında pek çok başarıya imza atmış kısa film yönetmenlerinin KısaKes'e katılan kısa filmlerini bir arada izleme fırsatı yakalıyor. Festival sırasında, sinemaseverler Yarışma Seçkisi’ni izlemekle yetinmeyip, filmlere oy vererek ödüle ortak oluyor.

Sinema sektörünün uluslararası yerli ve yabancı önde gelen isimleri deneyimlerini ilk ağızdan masterclass’lar, workshoplar ve söyleşiler aracılığıyla katılımcılara aktarırken; Türkiye'nin ilk kısa film mini-marketinde ve kokteyllerde genç sinemacı ve sanatseverler sektörün özel isimleri ile tanışma olanağı yakalıyor. Ayrıca festivalin pitching ve proje geliştirme plaformu fikirlerin filmleşmesine de destek veriyor.

30 Eylül Cuma gecesi gerçekleşecek olan festivalin gala gecesinde finale kalan uluslararası yönetmenler arasından 5 film ve Pitching Platformu katılımcıları sinemaseverlerin katılımıyla unutulmaz bir gecede ödülleriyle buluşuyor.

KısaKes 2016 Festival Filmleri - Kısa Ustaları

Yün Bebek

Toroslar’ın zirvesinde yaşayan Yörük kızı Elif’in hayatı babaannesi ve dağlar arasına sıkışıp kalmıştır. Babaannesinin kendisine ve annesine yaptığı baskı, hayatlarını mutsuz bir hale getirmiştir. Elif’in annesi Hatice ise gün boyu yemek, temizlik, odun toplama, süt sağma işlerinin yanında bir de kaynanasının hakaretleriyle boğuşmaktadır. Tüm bu baskılar yetmezmiş gibi Hatice’nin ikincisi kocası olan Ali de annesinin baskısıyla Hatice’ye kötü davranmaktadır. Evin koca karısı için ortada memnun olunacak hiçbir şey yoktur. Elif’in küçük dünyası evdeki iktidar çatışmasının ortasında ezilmektedir. Bu dünya, küçük bir yün bebek ile hareketlenir. Arkadaşında gördüğü yün bebek Elif için hayata tutunmak ve mücadele etmek için bir dayanak olacaktır. Oyuncak bebek isteği Elif’i hırsızlık yapmaya kadar götürmüştür. Babaannesinden büyük bir azar işiten Elif’in işittiği bu azar belki de son azar olacaktır. 

Gece Yarısı Korku Kısaları

Korku, insan vücudunun tüm dengelerini bozan ender duygulardan biri. İnsanlar yaşamda korkularından uzak kalmak isterler ancak sinema söz konusu olduğunda bu durum adeta tam tersine döner. Korkmak, gerilmek arzulanan duygular halini alır. Ne var ki mekan olarak sinema salonlarının ya da evin bu duyguya dahil olmaması, film bittiğinde korku duygusunu ortadan kaldırır. Peki yapıldığı günden bu zamana iki yangın atlatmış, metruk bir yetimhanede gece yarısı film kapandıktan sonra korku duygusu sona erebilir mi?

Bunu deneyimlemek ve cevabını öğrenmek isteyen korku tutkunları 28 Eylül gece saat 12’de “KısaKes Geceyarısı Gösterimi”nde.

Türk Kısaları Galaksisi

Screening Gösterimleri.

Festival detayları için www.kisakes.org  adresine tıklayabilirsiniz. 


Can Bonomo, Resimleri ile birlikte Kısa Kes Film Festivali'nde!

Başarılı sanatçı Can Bonomo, bu sene gençlerin kendi dünyalarını sinemanın ortak diliyle anlatabildikleri ilk ve tek kısa film festivali olan Uluslararası Kısa Kes Film Festivali’ne resimleri ile konuk oluyor. 

Geçtiğimiz Ekim ayında Anachronismus ismini verdiği ilk kişisel resim sergisi ile karşımıza çıkan sanatçı,  bu seneki konsepti “Galaksi” olan festival kapsamında zaman kavramını ti’ye aldığı “Anachronismus” serisine ait resimlerini Sade Kolektif’in düzenlediği bir sergi ile sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Resimleri 27-29 Eylül tarihleri arasında Ortaköy Yetimhanesi'nde sergilenecek olan Can Bonomo, eserlerinde sorguladığı zaman kavramını ; “Zamanın lineer bir fonksiyon olmadığını, saatlerimize bakıp geç kaldığımız sanrısını bize yaşatan şeyin ise insan icadı bir yanılgı olduğunu düşünüyorum. 2016 yılındayız ve saati ölçebilen tek şey hala ve sadece saatin kendisi. Bu karmaşık ve bilinmezliklerin içerisinde en eğlenceli bulduğum durum Anakronizm. Cep telefonuyla konuşan bir Napoleon ya da uzayda bir astronota muz ikram edilmesi zaman kavramını eğlenceli bir biçimde alter ediyor.” şeklinde ifade ediyor.

Aldığınız bilet, festival programında yer alan tüm festival günlerini ve etkinliklerini kapsamaktadır. 

EYL

27

2016

Kısakes Film Festivali

Mekan:
Saat :

BİLET FİYATI : 
 

Ulaşım

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X