Ünlü fotoğrafçı Cecil Beaton'un işleri Pera Müzesi'nde!

20. yüzyılın önemli ve çok-yönlü fotoğrafçılarından Cecil Beaton büyüleyici portreleriyle ilk kez Türkiye’de, Pera Müzesi’nde sanatseverle buluşuyor.

14.5.2015

İngiliz fotoğrafçı ve set tasarımcısı aynı zamanda Oscar ödüllü bir kostüm tasarımcısı olan Cecil Beaton’ın, Londra, National Portrait Gallery Fotoğraf Danışmanı Terence Pepper küratörlüğünde, “Sotheby’s Cecil Beaton Studio Archive” koleksiyonundan derlenen sergisi, sanatçının 1920’lerden 70’lere kadar fotoğrafladığı sanatçılar, film yıldızları, yazarlar, entelektüeller ve kraliyet portrelerinden oluşuyor.

Cecil Beaton, fotoğrafçı kimliğinin yanı sıra, yazar, ressam, illüstratör, karikatürist ve ödüllü bir dekor ve kostüm tasarımcısı olarak tanınan çok yönlü bir isim. Beaton, özellikle 1927 – 1956 tarihleri arasında Vogue dergisi için hazırladığı kapaklarıyla hatırlanıyor. Ne var ki, Beaton’ın unutulmaz kareleri yalnızca bunlarla sınırlı değil. Sanatçının II. Dünya Savaşı sırasında Winston Churchill’i ofisinde gösteren fotoğrafı ve yine aynı tarihlerde Life dergisine kapak olan, bombayla yaralanmış 3 yaşındaki Eileen Dunne portresi de en önemli eserleri arasında sayılıyor.

Çok küçük yaşlarda fotoğrafçılığa ilgi gösteren sanatçı büyük moda dergilerinin ünlü çekim kadrajlarını taklit ederek başladı sanatına... Ardından kendi tarzını oluşturma yolunda ilerleyen Cecil Beaton, modelleri titrek çekerek rüyavari diye nitelendirdiğimiz tarzda çekimler yapamay başladı. Cambridge Üniversitesi'nde üç yıl eğitim gördükten sonra fotoğrafçı olarak ün kazanan Beaton, çok sayıda portre çekimi işi aldı. Modelinin olabildiğinde güzel görünmesi için uğraşıyordu ama geleneksel portre fotoğraf tarzını sevmiyordu. Bu nedenle, (modellerini alışılmadık pozlarda oturtup, muhteşem bir arka plan yapar ve böylece kişinin kompozisyonun odağı değil, sadece bir parçası olarak görünmesini sağlardı. Sonuç olarak, fotoğrafları kendi başlarına sanat eseri olarak görülürdü. Ünü artıp, yurtdışına yayılınca, dönemin film yıldızlarının büyük bölümü Beaton'a fotoğraf çektirmek istedi. Ona poz veren ünlülerden ikisi Gary Cooper ve Marlene Dietrich'tir.

Sergi 13 Mayıs ve 26 Temmuz 2015 tarihlerinde gezilebilir. 


Ulaşım

Adres: Asmalı Mescit Mh. Beyoğlu/İstanbul

Telefon: +90 (212) 334 99 00

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X