Vücudunuzu forma sokacak danslar!

Fazla kilolarınız canınızı sıkıyor ve spor yapmayı hiç sevmiyorsanız bu yazımız tam sizlik… Dans ederek formda kalmanın yollarını öğrenmeye ne dersiniz?

9.9.2014

Dans Fransızca Dance’den türeyerek Türkçeye uyarlanmıştır. Tam anlamı tüm vücudun bir müzik ritmi eşliğinde estetik olarak çalıştırılabildiği gelenek, sanat bir tedavi şekli, bir ifade şekli ya da spor nasıl tanımladığınız size kalmış.

Spor aslında dansın daha matematikselleştirilerek aletlerle desteklenmiş şeklidir.  Spor hareketlerinin pek çoğu dans türlerinden doğmuştur. Vücudunuzu forma sokmanızı sağlayacak ve zayıflamanıza yardımcı olacak pek çok dans türü vardır.

Ter atarak zayıflamanızı sağlayacak Dans türlerinden bazıları; Oryantal, Zumba, Samba, Swing, Salsa ve Jive! 

Oryantal

Oryantal dansının ana yurdu Arap dünyası olsa da Türk geleneklerinde oldukça yaygın bir dans şeklidir. Osmanlı döneminde haremde eğlence için düzenlenen raks geceleri günümüzün Oryantal showlarına dönüştü.

Peki, en önemli soru oryantal dansıyla nasıl zayıflarız?

Kalça, göbek, kol kaslarını çalıştırmanızı sağlayan oryantal dansı aynı zamanda bacak ve kollarınızın kaslanmasını da sağlayacaktır. Her gün 1 saatinizi ayırarak zayıflamak istediğiniz bölge alanında çalışırsanız vücudunuzun 2 hafta içinde şekle girdiğini göreceksiniz.

Zumba

Dünyanın bir numaralı dans-fitness çılgınlığı olarak adlandırılan Zumba'nın amacı, insanları diğer sıkıcı egzersiz programlarından kurtarmak ve eğlendirirken zindelik vermektir. İşte tam da burada devreye yine dans giriyor. Som zamanlar da spor salonlarında da uygulanan spor ile eğlenerek kilo vermeniz mümkün. Bu dansı 1 saat boyunca uygularsanız yakacağınız kalori miktarı 500 ve daha fazlası. Yağ yakıcı diyetler yerine tavsiyem Zumba dersleri almanız.  

Samba

Brezilya kökenli dans türü olan Samba 2/4 ya da 4/4 ölçüsü ile yapılan bir salon dansıdır. Rio Karnavalının vazgeçilmez dansı da olan Salsa. Tüm vücudunuzu hareket ettiren danslar içine girer ve oldukça hareketli bir danstır. Brezilyalılar gibi çıkık bir kalçaya sahip olmak istiyorsanız tavsiyemiz bu dansı her gün 1 saat evde uygulamanız.

 

Eşinizle birlikte zayıflamak istiyorsanız bu dans türlerini tercih edin!

Swing (Lindy Hop)

1920’de Harlem’de doğan bir zamanların yasak sokak dansı Swing (Lindy Hop) birçok dansın karışımından oluşmuş bir dans türüdür. Son zamanların en popüler dans türlerinden olan Swing içinde Akrobasik hareketler yer alıyor. Oldukça eğlenceli bir dans olan Swing dansı tüm vücudunuzu sıkılaştırarak şekillendirir.  

Jive

1940’lı yıllarda Afro-Amerikalılar tarafından ortaya çıkarılmış dans türü Lindy Hop adlı dansın akrobatik hareketlerinden arındırılarak Rock and Roll, Boogie- Woogie gibi danslardan etkilenmiş bir dans şeklidir. Hızlı ve enerjik olan bu dans ile vücudunuz dikleşir, kas oranınız artar.  

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X