Yeni Lokanta Beyoğlu'nun şefi!

Chef Owner bir mekan olan Yeni Lokanta, Türk yemeklerini yeniden yorumlayan Civan Er'in özel menüsüyle zengin. Üstelik taş fırını bile var!

14.1.2015

Beyoğlu’ndaki Kumbaracı yokuşunu bilen bilir, Leb-i Derya ile başlayan dönüşümünü her gün bir yenisini eklediği mekanlarıyla süsleyen Kumbaracı, bizleri başka bir mekanla daha tanıştırıyor, Yeni Lokanta. Yokuşun İstiklal Caddesi’ne yakın tarafında konuşlanan mekanın sahibi, yıllarca Sıraselviler’deki Changa ve Emirgan’daki MüzedeChanga’da şeflik yapmış Civan Er. Burada mutfağın da işletmenin de sahibi aynı kişi, o yüzden chef owner bir mekan.

yeni lokanda taksim

Anadolu'nun bütün tatları Yeni Lokanta'da!

Mönüye bakınca aslında çok tanıdık Türk yemekleriyle karşılaşıyoruz ama işin sırrı bu yemeklere getirilen başka bir yorum. Civan Er, mekanı açmadan önce Anadolu’yu karış karış gezmiş. Bir çok malzemeyi yerinde tatmış, yemekleri memleketinde denemiş. Hal böyle olunca da gezdiği her yerdeki yemeklere, malzemelere aşık olmuş. Lokantanın içine taş fırın yaptıran Er, şimdilik sadece mayalı ekmek yaptıklarını ancak ileride değişik yemekler de denemek istediklerini söylüyor.

yeni lokanta

İsli tereyağı ve mayalı ekmekle açılışı yaptığınız mönüde neredeyse her şey kusursuz. Değişik tatlar bulabileceğiniz bir mutfak var önünüzde. Mesela yufkayla yapılan paçanga böreğini asma yaprağıyla yapıyorlar. Enginarlı sardalyadan, beyaz peynirli barbunya püresine kadar çeşit çeşit lezzetler… üstelik fiyatlar da hiç korkutucu değil, oldukça makul. Gündüz ve akşam mönüsü ayrı, akşam mönüsü daha zengin. Öğlen a la carte 40-50 TL  civarında, akşam da ortalama 90-100 TL’ye  çıkılabilen bir yer.

Mekanın dekoru ise oldukça şık ama bir o kadar da salaş, bu nasıl oluyor derseniz, abartısız ve samimi havasından olsa gerek. Girişinde yemekten önce bir iki kadeh içebileceğiniz bir barı var. Masalar ne çok sıkışık ne çok uzak, duvarlarında büyük yağlı tablolar var. Kısaca burası yolu Beyoğlu’na düşenlerin gitmesi gereken bir mekan. Gitmeden önce ne olur ne olmaz rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz., özellikle akşam saatlerinde…


Ulaşım

Adres: Süzer İstiklal Cad./kumbaracı Yokuşu Sk No:66, Tünel/İstanbul

Telefon: +90 (212) 292 25 50

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X