Yoga ile sağlıklı yaşam

Stresli şehir hayatının etkilerinden kurtulmak ve sağlıklı yaşam biçimini benimsemek için tavsiyemiz Yoga! Yoga merkezleri günden güne artarken biz de yogaya yeni başlamak isteyenler için Yoga Merkezlerini araştırdık.

25.9.2014

Yoga spordan çok bir meditasyon ve yaşam biçimidir. Sanskrit dilinde yoga kelimesi pek çok anlama sahiptir. Bunlar; kontrol etme, birleştirme, kavuşma, bir araya gelme, birlik, yöntem gibi anlamlara gelen yoga,  fiziksel ve zihinsel arınmamızda etkili bir yardımcı oyuncudur. Yoga uygulayan ve ya yoga felsefesini takip eden bayanlara yogini, beylere yogi denir.

Yoga hareketlerinin vücuda faydaları

Yoga, iskeletten kas bölümlerimize ve zihnimize kadar vücudun tüm katmanlarını esnetmemizi sağlarken aynı zamanda çalıştırır. Beden yapısında bulunan tüm kaslar, pelvis, omurga, göğüs kafesi ve boyun çalışma sırasında esnetilir. Bu sayede iç organlar uyarılır ve güçlendirilir. Yoga çalışmalarının tamamında kan dolaşımı etkilenir ve iç organlara derin bir masaj yapılır.

yoga-nasil-yapilir

Yoga yaparken meditasyona girme ve odaklanma önemli bir detaydır. Düşüncelerden arınarak kendinizi ve düşüncelerinizi kendi akışına bırakmak ve içsel dünyanızın farkına varmanız Yoga’nın temel felsefesidir. Meditasyon, basitçe zihnimize doğru şeyleri düşünmeyi öğretmenin bir yoludur. Bedeni ve zihni sakinleştirerek iç gücümüzle temasa geçebilmemizi sağlar. Meditasyonun gerilimi azalttığı, hatırlama ve öğrenme yeteneğini geliştirdiği, enerjiyi ve iç sakinliği arttırdığı yapılan deneyler sonucu birçok kez ispatlanmıştır. Sistemli ve düzenli bir şekilde Yoga yapıldığı takdirde sonuçlarına kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

İstanbul'da Yoga Merkezleri nereler?

Sahaja Yoga  İstanbul

Her hangi bir rezervasyonun gerekmediği haftanın 4 günü yoga yapabiliceğiniz Sahaja'da tüm seanslara katılım ücretsizdir. Detaylı bilgi için www.sahajayogaistanbul.com adresine göz atabilirsiniz. 

Quantum Yoga Merkezi

2008 yılında İstanbul’un iş yaşamının kalbinin attığı Şişli semtinde açılan  Yoga Time'da haftanın 4 günü Yoga seansları düzenlenmekte detaylı bilgi ve ücretler için www.yogatime.com.tr sitesine göz atabilirsiniz. 

İstanbul Yogaşala 

İstanbul, Ankara, İzmir gibi birçok ilde merkezi olan Yogaşala farklı yoga deneyimleri yaşabilrisiniz. Detaylı bilgi için; www.yogasala.com sitesine göz atabilrsiniz.

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X