ZERO sergisi ile Geleceğe Geri Sayım

Akbank Sanat’ın işbirliğiyle 20. yüzyılın en büyük uluslararası sanat ağı olan ZERO’nun dinamik ve yenilikçi ruhuna “ZERO. Geleceğe Geri Sayım” sergisiyle ev sahipliği yapıyor.

20.11.2013

Sakıp Sabancı Müzesi'nin yeni sergisi ZERO enerjisini sanat galerisine taşıyor. 

"ZERO. Geleceğe Geri Sayım" sergisi kapsamında; sempozyum, konferans, film gösterimleri ve çocuk atölyeleri ile zengin bir içerik sunarken rehberli turlar, sesli tur ve kapsamlı kataloğu ile de sanatseverlerin sergiyi gezmelerinde rahatlık sunuyor. 

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi için özel olarak tasarlanan ve aktif olduğu 1950 ve 60’lı yıllar sırasında sınırları yıkarak farklı ülkelerdeki sanatçılar tarafından uluslararası çapta benimsenen ZERO akımına odaklanan sergi, hareketin kurucuları Heinz Mack, Otto Piene, Günther Uecker’in yanı sıra Yves Klein, Piero Manzoni ve Lucio Fontana’nın 100’ün üzerinde eserini bir araya getiriyor. ZERO Vakfı Kurucu Yöneticisi Mattijs Visser küratörlüğünde gerçekleştirilen sergi, hareketin omurgasını oluşturan Zaman, Uzam, Strüktür, Işık, Ateş, Renk, Gölge ve Titreşim gibi ana temalar etrafında şekilleniyor ve akımın günümüze kadar ulaşan etkilerinin kapsamlı bir temsilini oluşturuyor. Geleceğe dair sarsılmaz bir umut ile yola çıkan ZERO sanatçılarının doğa ve teknolojiyi farklı teknik ve malzemeler vasıtasıyla yepyeni şekillerde bir araya getirdiği geniş bir eser seçkisi, “ZERO. Geleceğe Geri Sayım” sergisiyle Türkiye’deki sanatseverler ile buluşuyor.

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi, Akbank Sanat’ın işbirliğiyle 20. yüzyılın en büyük uluslararası sanat ağı olan ZERO’nun dinamik ve yenilikçi ruhuna “ZERO. Geleceğe Geri Sayım” sergisiyle ev sahipliği yapıyor. II. Dünya Savaşı sonrasında gelen yıkıma ve olumsuzluğa bir cevap olarak 1957’de Düsseldorf’ta doğan ZERO akımı, bir avuç genç sanatçının savaşın durağanlığa sürüklediği sanat ortamında eserlerini sergileyecek galeri bulamamasıyla başladı. Sanatçı kimlikleriyle felsefe eğitimlerini birleştiren Alman sanatçılar Heinz Mack ve Otto Piene, “Sanat sıfırdan başlamalı” prensibiyle yola çıktılar ve karamsarlık havasından silkinerek her türlü yeni başlangıca zemin sağlayacak bir “ZERO alanı” hayal ettiler. Birkaç sene sonra aralarına Günther Uecker’in de katılımıyla ortaya çıkan ortak vizyon, müthiş bir yaratım enerjisiyle dünyanın dört bir yanında karşılığını buldu.

“ZERO. Geleceğe Geri Sayım” sergisi, 2 Eylül 2015 - 10 Ocak 2016 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.  


Sakıp Sabancı Müzesi Ziyaret Saatleri

Salı, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar: 10.00-18.00
Çarşamba : 10.00-20.00
Pazartesi günleri kapalıdır. 


Sakıp Sabancı Müze Giriş Ücretleri

Tam Bilet : 20 TL
İndirimli Bilet : 10 TL (öğretmenler, öğrenciler)
Çarşamba günleri ücretsizdir.


Ulaşım

Adres: Sakıp Sabancı Cad. No:42 Emirgan-Sarıyer/İstanbul

Telefon: +90 (212) 277 22 00

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X